ROTAFLOW Silo Boşaltma Sistemi.

 

Rotaflow Dökme Malzeme Hareketlendiricisi

Rotaflow Silo Boşaltma Sistemi ile silolarda bulunan dökme malzemeler hareketlendirilerek, birden fazla besleme hattına düzenli ve sürekli malzeme sevki sağlanır.                                   

ÇOK SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR : Silolar boşalırken, silo dizaynına bağlı olarak köprü veya baca şeklinde tıkanmalar, malzemede tane özelliklerine göre ayrışma - segregasyon ve ani çökmeler nedeni ile tıkanmalar meydana gelir. Silo ortasından "sütun şeklinde" ve düzgün "kütle olarak" meydana gelen malzeme akma hareketleri arasındaki farkı iyi belirlemek gerekir.

SORUN

Silolarda merkezden sütun şeklinde hareketlenen malzemelerde, sadece silonun alt boşaltma kapağı üzerindeki malzemeler hareketlidir. Bu şekilde meydana gelen bir akma durumunda, zamanla kemerleşmeler nedeni ile ölü alanlar ve ani çökmeler ve tamamen tıkanmalar meydana gelir. Ayrıca siloya beslenen malzemeler birbirine karışmaz ve silo kapasitesi atıl kalır.

ÇÖZÜM

Kütle olarak meydana gelen malzeme akma hareketlerinde ise; silo içindeki tüm malzemeler hareket halindedir. Eğer silo alt çıkış kapağı tüm malzemelerin boşalması için yeterli açıklıkta değilse, (bu durumda malzeme miktarının kontrolü yapılamaz) çıkış kapağı üzerinde bir set şeklinde sıkışma , köprüleşme meydana gelir.

Çıkış kapak ölçüleri doğru olarak seçilmiş bir siloda bile kütlesel olarak meydana gelen akma hareketlerinde, ani kaymalar nedeni ile istenilen miktarlardan çok daha fazla malzeme akışı, taşma olayı meydana gelebilir. Eğer bir silodan, birden fazla hatta besleme yapılıyorsa, bu problemler daha ciddi sorunlar yaratabilir. 

TEMEL ÇÖZÜM Rotaflow Dökme Malzeme Hareketlendirici ile, siloda set - kemerleşme ve baca şeklinde oluşumlar sonucu meydana gelen tıkanma sorunları ortadan kaldırılmaktadır. Kavisli hareketlendirici taban ve merkeze yerleştirilmiş, aşınmaya dayanıklı çelik bir döner kazıyıcı kol bulunur. Tahrik şaftı özel bir sızdırmazlıkla korunmakta olup, bu sızdırmazlıklar ekipman dışında ve kolayca bakım yapılacak şekildedir.

Kapalı sistem yağ pompası sayesinde, tüm yatakların yeterli ve güvenli bir şekilde yağlanması sağlanmaktadır. Döner kazıyıcı kol, silo altında problemli bölgede bulunan malzemeleri kazıyarak hareketsiz kalabilecek bölgelerde malzeme sıkışması önlenmiş olur. Aktivatörün kazıyıcı kolunun dönmesi ile oluşan kesme etkisi ile bu kesit üzerinde bulunan malzemeler silodan boşaltılır. Malzemeler sadece yatay düzlemler şeklinde hareketlendiği için burada bulunan malzemelerin, boşaltma kapakları kapalı dahi olsa, sıkışması imkansızdır. ROTAFLOW taban (konik) kısmında özel havalandırma nozulları bulunmaktadır. Bu nedenle uzun duruş süreleri sonunda dahi problemsiz bir şekilde çalışmaya devam edilmektedir.

 

Gövde Malzemesi: Zırhlanmış, paslanmaz, aşınmaya dayanıklı çelik.

Elektrik : 380 / 600 V, 50 Hz.

Koruma Sınıfı : IP 54

Maksimum yüzey sıcaklığı : 1100 C (ISO B)

Çalışma süresi : %100 Sürekli.

 

Avantajları

Tabanda bulunan tüm malzemeler hareketlendirilir.

Çıkışlardan biri veya tamamı uzun duruşlardan sonra bile kolayca boşaltma yapar.

Ters yöne dönebilen hareketlendirici bıçak sayesinde kemerleşmiş, koklaşmış malzemeler bile  sorunsuz boşaltılır.

Mevcut silolara kurulması kolaydır.

Silo boylarının kısalmasını sağlar.

Motor, yataklar ve sızdırmazlıklara dışarıdan kolaylıkla bakım yapılabilir.

Her ölçüdeki siloda kullanıma uygundur.

 

 

ROTAFLOW çalışma prensibinin alabildiğince basitleştirilmesi amaçlandığından, nozullardan basılan hava miktarı, tahrik motorunun güç tüketimi ile karşılaştırılarak kontrol edilmektedir. Burada güç tüketiminin sabit olması, sabit yoğunlukta malzeme boşalmasının yapıldığı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, yine tahrik motorunun güç çekişi kontrol edilerek, döner kazıyıcı kolun dönme yönü değiştirilmektedir. Kazıyıcı kolun ters yönlere hareket edebilmesi ile çok uzun süreler beklemiş olsa dahi, tüm  malzemelerin silolardan alınması mümkün kılınmaktadır.

Teknik Özellikler : Standart Rotaflow, ölçüleri çok geniş bir yelpazede bulunan ürünleri kapsayacak şekilde tespit edilmiştir. Bunların dışında, malzemelerin spesifik karakterleri doğrultusunda değişik ölçülerde ekipman üretimleri mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

01- Merkez Konisi

02- Hareketlendirici döner bıçak

03- Kaynaklı flanş bağlantısı

04- Kaynatma sistemi hava bağlantısı (Aeration)

05- Kompansatör

06- Pnömatik klape

07- Kaynatma nozulları (Hava - CO2)

08- Kavisli hareketlendirici taban

09- Gres pompası

10- Boşaltma oluğu

11- Motor - Redüktör

12- Hız kontrol

13- Yatak - Kaplin ünitesi

 

 

 

 

Kullanma Yerlerinden Bazı Örnekler :

Kullanım Yeri Malzeme
Çimento ve Toprak, İnşaat Şanayii Kil-çimento-alçı-kireç-marn-kömür tozu-silisli kum
Gıda Sanayi Süt tozu-şeker-un türevleri
Elektrik Üretim Santralleri Öğütülmüş kalker-kalsiyum hidroksit-ince taneli kömür-kömür tozu
Kimya Sanayi Boya-gübre-dezenfektanlar-granül plastik-cam elyafı-oksitler-soda klorat-soda tozu-silisik asit-kurşun oksit-temizleyici eriticiler-grafit- baryum-potasyum-hidrat-kireç-titanyum oksit-kurum
Demir Çelik Sanayi Döküm kumu-bağlayıcı ve katkı malzemeleri
Aluminyum Sanayi İnce kömür-kömür tozu
Kereste, Ahşap Sanayi Talaş-testere tozu
Su Arıtma Tesisleri Öğütülmüş kireçtaşı-kalsiyum hidroksit-süzgeç malzemeleri-katkı malzemeleri- karbom-kömür tozu
Cam Sanayi Katkı malzemeleri-kum-hurda cam-boyalar

 

As Çimento Bucak Burdur

Öğütülmüş Kömür Siloları

2 adet Rotaflow silo boşaltma ekipmanı

Nuh Çimento

Öğütülmüş Kömür Siloları

2 adet Rotaflow silo boşaltma ekipmanı

 

Üretim aşamaları

 

Teklif İsteme Bilgi Formu :