AIRDOS, dökme ve her türlü toz malzeme taşıma ve dozajlama sistemleri.

AIRDOS : Sevk - Ölçme - Dozajlama Teknolojisi

 

PNOMATİK TAŞIMA ve SİSTEMLERE DİREK MALZEME BESLENMESİNDE SÜREKLİ HACİMSEL ve GRAVİMETRİK ÖLÇÜM

DOZAJLAMA SİSTEMLERİ

Dökme malzemelerin sevk, ölçme ve dozajlaması için, yüksek teknolojisi ile güvenilir, kompakt yapısı sayesinde işletme ve bakım kolaylığı sağlayan bir sistemdir.

ÇALIŞMA ŞEKLİ : AIRDOS sürekli ölçme sistemi tankının havalandırma tabanı üzerinde bulunan malzemeler kaynatılarak homojen-akıcı, sıvı gibi davranacak hale getirilmektedir.

Malzemenin içine daldırılan ölçme diskinin üzerinde bulunan eş eksenli delikler, hacimsel olarak ölçme işlemini gerçekleştir.

 

Ölçme diski üzerinde bulunan delikler malzeme ile dolar ve bu şekilde ölçülebilir hale gelirler. Ölçme diski tahrik ünitesinin yatay ekseni etrafında dönerken, deliklere dolan malzemeler iki adet sızdırmazlık halkası arasından çıkış borularına, buradan da nakil hattına geçerler. Besleme hattına açılan delik sayısının her zaman aynı olması nedeni ile ölçme ve malzeme sevki sürekli ve kesintisizdir. Besleme hattına açılan borulardaki sızdırmazlıklar hava miktarını kısıtlayarak besleme hattına kontrol dışı malzeme akışını engellemektedir.

 

Tank içinde bulunan malzemenin homojenize olması, deliklerin tamamen dolması ve malzemenin yoğunluğu gibi metotlarla sürekli ve kesintisiz bir ölçüm sağlanır.  Ölçme işlemi ölçme diskinin dönüş sayısı ile tamamlanır. Bu nedenle AIRDOS ölçme sistemi hacimsel ölçme özelliği ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ana şemada görülebileceği gibi, malzeme seviyesi minimum seviye yüksekliğine indiğinde, tank besleme borusuna kadar doldurulur. Karıştırıcı, atık ve sızıntı hava bir filtre vasıtası ile dışarı atılır. Filtreyi temizlemek için sadece basınçlı hava kullanılmaktadır. Ölçme kapasitesinin artırılması için hava besleme girişlerinin sayısı artırılmaktadır. Ölçme diski üzerinde bulunan hava besleme ve malzeme çıkış bağlantıları birbirlerinden aynı uzaklıktadır.

 

Beslenen hava, ölçme diski deliklerinde bulunan malzemeyi buradan alarak sevk eder. İki ayrı hattın beslenmesi için, malzeme çıkış boruları birbirine bağlanmayarak, iki hat da aynı miktarda veya oranda beslenir. Çıkış bağlantılarının birleştirilmesi ile tek hat besleme kapasitesi artırılır. 

 

Ağırlık ölçümü istendiğinde, AIRDOS "Ağırlık Kaybı Ölçme" özelliği ile çalışamaktadır. Çıkış miktarının belirlenmesi, periyot başına azalan ağırlık hesaplanarak yapılır. Öngörülmüş besleme miktarı ile çıkış miktarının karşılaştırılması ile ölçme diskinin döngüleri belirlenir.

 

"Ağırlık kaybı - besleme sistemi" - çalışma prensipleri

Birim zamanda ağırlık kaybı

 

 

DİZAYN ve ÜRETİM : Basit ve kompakt yapısı ile diğer ekipmanlardan bağımsız olarak çalışır. Bu nedenle, mevcut sistemlere montajı kolaydır. Fazla yer gerektirmemektedir. 11 bar basınca ve patlamaya dayanıklı bir tasarıma sahiptir.

Ölçme diski frekans kontrollü ve 3 fazlı bir motor tarafından tahrik edilmektedir. Daha büyük kapasitelerde ise DC motor kullanılmaktadır. 

 

Ölçme diski ile malzeme arasındaki sürtünme minimum düzeyde olduğu için enerji ihtiyacı çok düşüktür. Bu nedenle ana kumanda odasından verilecek talimatlara ve değişikliklere çok kısa sürede cevap verilmektedir.

 

Ölçme diskinin ve boru sızdırmazlıklarının yüksek aşınma dayanımı olan malzemelerden imal edilmiş olması sayesinde, rahatlıkla, binlerce saat çalışma ömrü sağlanmaktadır.

 

Borulardaki sızdırmazlıkların ölçme diskini yastıklama şeklinde yataklaması ile çok uzun çalışma süreleri sonunda bile, ölçme diski mükemmel durumunu korumaktadır.Ölçme diski ve boru sızdırmazlıkları arasından hava kaçışı son derece düşüktür. Bu miktar, yeni bir hücre tekerinin yaklaşık % 5 mertebesindedir. Bu değer; yastıklama şeklinde çalışan sızdırmazlıklar sayesinde sağlanmaktadır ve uzun çalışma süreleri boyunca sabit kalmaktadır.

Tüm tahrik mili conta ve yataklarına ekipman dışından bakım yapılabilmektedir.

 

AIRDOS ünitesinin çalışması iki yanında bulunan gözetleme penceresinden takip edilebilir. Gerektiğinde ölçme diski ve boru sızdırmazlıkları, bu kapaktan çıkarılabilir.

Tank dolarken, atık hava, basınçlı hava ile çalışan bir toz tutucu ile temizlenir. AIRDOS gerektiğinde besleme borusu ile, veya pnomatik olarak beslenebilir.

 

Hava besleme hattındaki klapenin (No:14) açılıp kapatılması ile farklı hatlara besleme yapılabilir. AIRDOS ölçme sisteminin doğru çalışması için gerekli olan tüm basınçlar analog veya dijital olarak göstergelerde görülebilir.

 

AIRDOS çelik veya paslanmaz çelikten imal edilmektedir. İri taneli malzemelerin havalandırılması daha zor olduğundan, özel bir  versiyonu kullanılır. 

 

AIRDOS Kontrol Sistemi en yeni mikro işlemci teknolojisi kullanılarak çalışmaktadır. Bunu göstergesi olarak; kompakt ve modüler dizaynı, esnekliği ve sağlam yapısı sağlanmaktadır.

 

Eğer bir silo altında birkaç AIRDOS ölçme sistemi gerekiyorsa, ROTAFLOW dökme malzeme hareketlendiricisi ve silo boşaltma ekipmanı tavsiye edilmektedir.

 

AIRDOS ekipmanımız da Uluslararası Patente sahiptir.

 

 

 

01- Tartma şasesi

02- Havalandırma tabanı

03- Havalandırma körüğü

04- Tank

05- Ölçme diski

06- Ölçme disk tahrik motoru

07- Taşıma havası girişi

08- Malzeme çıkışı

09- Seviye sensörü

10- Kontrol paneli

11- Besleme hattı

12- Filtre

13- Gözleme penceresi

14- Kelebek vana

 

Ölçme kapasitesi : 0.01 - 30 tph

Doğruluk :

Gravimetrik : +/- %0.25 - 0.5

Hacimsel : +/- %1.5 - 2

Azami malzeme ısısı : 120°C

Azami besleme basıncı : 1.8 bar

Enerji ihtiyacı :

Ölçme diski : 2.2 - 3.3 kW

Havalandırma : 0.8 - 2x2.2 kW

(Kaynatma) 

 

AIRDOS ÖLÇME-DOZAJLAMA SİSTEMİ BAZI AVANTAJLARI

 • Sürekli-kesintisiz ölçme yapılmaktadır.

 • Kısa ve uzun vadede güvenilir sonuçlar alınmaktadır.

 • Dara ağırlığında meydana gelebilecek değişikliklerden etkilenmez.

 • Besleme şartları ve malzemenin akma özelliğinden etkilenmez.

 • Komutlara hızla cevap verir.

 • Tek bir hatt ile birden fazla hatlara besleme yapabilme özelliği sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 • Tek hattı farklı hatlarla besleyerek pnömatik taşımada tasarruf sağlar.

 • Kapalı sistemdir ve tozsuz çalışır.

 • Patlamaya karşı korumalı bir tasarıma sahiptir. (ör. toz kömür için)

 • Pnömatik sevk sistemlerine direk olarak entegre olur.

 • Pnömatik sistemde hava kaybı gibi herhangi bir etkisi yoktur.

 • Ölçme diski deliklerinde bulunan malzemelerin problemsiz olarak deşarj edilmesini sağlar.

 • Enerji ihtiyacı düşüktür.

 • Bakım periyotları uzun ve kolaydır.

 • Modüler yapıdadır.

 • Pnömatik sevk hattına kontrol dışı malzeme gönderilemez.

 • Tank içinde bulunan havalandırılmış (sıvılaştırılmış) malzemenin sabit yoğunluğu ile "kesin" hacimsel ölçüm yapar.

 • Tankın kesintili olarak beslenmesi sayesinde ön homojenizasyon sağlar

 • Tank pnömatik olarak da doldurulabilir.

Airdos dozajlama sistemi ve

Rotaflow silo boşaltma sisteminin birlikte çalışma şekli

 

BAZI KULLANIM YERLERİ

 • Döner fırınlarda, sıcak gaz üretimlerinde, kurutma silindirlerinde, kireç fırınlarında, tünel fırınlarda, toz kömür ölçümleri.

 • Kömür brülörlerinde dozajlama.

 • Gaz temizleme işlemlerinde katkı malzeme ve aktive edici karbon ölçümleri

 • Çimento değirmenlerinde uçucu kül ve klinker tozu, katkı ölçümleri ve dozajlama

 • Brülörlere konsantre bakır ölçümleri, alçı/kömür karışımları, kül ve toz ölçümleri gibi...

 • Bazı Airdos referanslarımız

Airdoslar üretim aşamasında